CatDog Veteriner Kliniği

Fındıkzade 530 38 24

Kedi Eğitimi

Kediler; zeki ve öğrenme kabiliyeti gelişmiş türlerdir. Ancak özğürlüklerine aşırı düşkünlükleri nedeniyle başına buyruk davranmayı severler ki bu da eğitimlerini oldukça güçleştirir. Dikkafalı karakteri de eğitimlerinin güçlüğünde önemli bir faktördür. Ancak İmkansız değildir

Sınırlı sayıda olsada kedilere bazı komutlar öğretilebileceği gibi bazı alışkanlıkları kazandırmak mümkündür. Ancak biraz sabırlı davranmanız gerekecektir. Eğer bir kediye eğitim vermek istiyorsanız öncelikle sabırlı davranmanız gerektiğini unutmamalısınız. Hiç sevmediği bir şey olmasına karşın yavru iken tüm itirazlarına rağmen tasma takarak kedinize sizinle birlikte gezmeyi öğretebilirsiniz.

Bir kedinin ilk aldığı eğitim tuvalet eğitimidir. İç güdüsel olarak yattığı yere pislemeyi sevmeyen kedilerin tuvaletini yapacağı uygun yeri belirlemeniz oldukça kolay olacaktır. Öncelikle onun boyutlarına uygun bir tuvalet kabı seçmeniz önemlidir. İçine kolay girip çıkacağı ve eşelenmesine yetecek büyüklükte bir kum kabı seçerek tuvaletini yapması gereken yeri kolaylıkla benimsetebilirsiniz. Ancak bu konuda çeşitli problemler yaşamanızda olasıdır. Çünkü kumunu beğenmeyebileceği gibi kendi istediği bir yere yapmayıda tercih edebilir. Özellikle işaret koymak amacı ile tuvalet yapma eğilimi olduğunda seçtiği bu bölgeleri iyice temizleyerek özel uzaklaştırıcı spreyler kullanabilirsiniz. Ayrıca böyle bir durum söz konusu olduğunda yaşadığı alanı sınırlayarak kedinize kum kabı alışkanlığını kazandırmanız daha kolay olacaktır. Kediniz kuytu yerleri seçiyor ve buralara tuvaletini yapıyorsa onun mizacından kaynaklanan bu sorunu, ona kapalı bir kedi tuvaleti seçerek çözümleyebilirsiniz.

Yumuşak bir ses tonu ve sakin bir yaklaşım ile vereceğiniz komutlara, yüksek sesle bağırarak vereceğiniz emirlerden daha olumlu bir cevap alabilirsiniz. Yüksek tonlu ve ani sesler kedinizin korkarak panik içinde kaçmasına neden olabilir.

Kedilerin eğitiminde ödüllendirme de kullanılabilecek yöntemler arasındadır ancak köpeklerde aldığınız sonucu almanız hiç bir zaman mümkün değildir.

Kedilerin eğitimlerinde ırk özelliğininde önemi büyüktür. Sakin karakterli ve okşanmaktan hoşlanan bir İran kedisine fırçalamayı ögretmek daha kolay olacaktır.

Alışkanlıklarına oldukça düşkün olan kediler hep aynı yerde yatmak (tabi kendi seçtiği), aynı yerde ve aynı mamayı yemek isterler. Bu alışkanlıklarda yapılacak bir değişim için çevresel faktöler ve ortam önemlidir. Evdeki eşyaların yerinin değişimi sırasında veya tatil dönüşünde yapacağınız değişimleri kabullenmesi daha kolay olacaktır.

Unutmayınız ki siz nasıl bir eğitim verirseniz verin istediğiniz zaman kucağınıza gelen sevebileceğiniz bir kediniz değil, istediği zaman yanınıza gelip kendini sevdiren bir kediniz olacaktır.

Kedilerde Davranış Gelişimi Kedi yaşamının ilk iki ayı ilerideki davranış şekli açısından belirleyici olduğu için kritik bir dönemdir. Kedilerde sosyalizasyon dört aşamada gerçekleşir: 1. Neonatal period (0-2. Hafta): Beslenme ve uyuma 2. Ara period (2-3. Hafta): Ergin kediler düzeyinde yemek yeme ve yürüme davranışları, yani basit sosyal davranış biçimleri başlar. 3. Gerçek sosyalizasyon fazı: (3-9. Hafta) 4. Gençlik periodu: Hareket etme ve avlanma için gerekli motorik kabiliyetlerin geliştirilmesi Yavrunun beslenmesi ilk üç haftada anne sütüyle gerçekleşir. Annenin memelerinin aranması hemen doğumdan sonra başlar. Besin alımı doğum sonrası iki saat içinde başlamalıdır. Dördüncü haftadan itibaren anne kedi yuvaya öncelikle ölü daha sonra canlı av hayvanları getirmeye başlar, böylece yavruların av hayvanlarına alışması sağlanır. Anne beşinci, altıncı haftaya kadar karın ve anal bölgeyi yalayarak çişi ve kakayı yaptırır. Sosyal oyunlar dördüncü haftada başlar ve dördüncü aya kadar sürer. Özellikle üçüncü ayda dövüş oyunları ciddi bir karakter almaya başlar. Cisimlerle oynama yedinci, onuncu haftalarda yavruların görsel kordinasyonu iyi geliştiğinde görülür. Cisimlerle oynamanın artışı avlanma davranışının öğrenildiği döneme denk gelir ve avlanma yeteneğinin geliştirilmesine yönelik bir antremandır. Yavrular yuvadan ne kadar erken ayrılırsa cisimlerle oynama da avlanamaya yönelik öneminin altını çizer şekilde o kadar yoğun olur. Sosyal ilişki açısında anne ilk sıradadır, bunu kardeşler, diğer dişi kediler ve insanlar izler. Genel olarak yavru kediler yuvadan erken ayrılmanın olası bir istenmeyen sonucunun (hiperaktivite, yün çiğneme agresiflik vb.) engellenmesi açısından sekizinci haftaya kadar anne ve kardeşleriyle yaşamalıdırlar
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam0
Toplam Ziyaret44450
Saat